Kuligi po mazurskich lasach
Wydawać by się mogło, że to górale wiodą prym w organizacji zimowych atrakcji, a w tym i kuligów. Mazury zimą mogą jednak z powodzeniem konkurować z Tatrami czy Beskidami. Kulig w Giżycku to jak wyprawa do magicznej krainy – najniższe w całym kraju temperatury i specyfika terenu sprawiają, że Mazury zamieniają się w zimowy raj podobny do baśniowej Narnii. Zdjęć z takiej wyprawy będą nam zazdrościć znajomi! Na kulig decydują się najczęściej większe grupy, ale wystarczy skrzyknąć kilkoro znajomych lub rodzinę, by przejechać się saniami po mazurskich lasach, mknąc przez Kruklanki, Wydminy czy Rydzewo. Zazwyczaj podobna przejażdżka kończy się ogniskiem, śpiewami i pieczeniem kiełbasek. Kulig to świetna rozrywka dla dzieci (od lat 3) - wielką atrakcją będzie dla nich sama wycieczka, a kilkuminutowa jazda tuż przy woźnicy na pewno na długo zapadnie im w pamięć. Kiedy brak śniegu, kulig zastąpić można równie fajną przejażdżką bryczką
Firmy organizujące kuligi w Giżycku i okolicach:
Gospoda Pod Czarnym Łabędziem
Rydzewo, ul. Mazurska 98
tel. +48 87 421 12 52, +48 501 676 899
cena: 35 zł/dorosły, 25 zł/dziecko
Gospodarstwo Agroturystyczne "Echo Puszczy"
Kruklanki, Jeziorowskie 22
tel. +48 87 421 71 83, +48 606 669 072
cena od 30 zł
Ośrodek Jeździecki "Anula"
Wilkasy, ul. Niegocińska 7
tel. +48 87 428 04 94, +48 600 329 973
cena od 15 zł
Żeglarstwo lodowe na Mazurach
Giżycko – to właśnie tu narodziło się w okresie dwudziestolecia międzywojennego polskie żeglarstwo lodowe. Lód na jeziorach mazurskich utrzymuje się bowiem zazwyczaj od połowy grudnia do połowy kwietnia, warunki ku temu są zatem idealne. Bojery czy ślizgi, zwane też „lodowymi łódkami”, składają się z kadłubów (najczęściej drewnianych), żagli i płozów, dzięki którym mogą sunąć po zamarzniętej tafli jeziora. To ciekawa odmiana dla tradycyjnego kuligu, gdy na Mazury zawita zima, i niezapomniane przeżycie zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących.
Wypożyczalni bojerów w samym Giżycku i jego okolicach (Ruciane-Nida, Mikołajki) znajdziemy kilka. Swoje usługi oferują także wykwalifikowani instruktorzy – naszym zdaniem lepiej zaczynać swoją przygodę z żeglarstwem lodowym pod ich okiem. Szeroką ofertę odpowiednich szkoleń posiada np. Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych Kurs Mazury (Giżycko, ul. Kilińskiego 14, tel. (87) 428 53 03; 0-604 95 78 87).
fot. RUCIANENIDA.COM |
Białe szaleństwo
Narciarze oczywiście konsekwentnie wybierają się na zimowe urlopy w góry, ale nie oznacza to, że pasjonaci białego szaleństwa nudzą się na Mazurach. Ok. 30 km na południowy wschód od Giżycka znajduje się wieś Okrągłe, gdzie prężnie działa wyciąg narciarski z wypożyczalnią sprzętu i szkółką. To świetna opcja także dla tych, którzy nie mieli szansy spróbować swoich sił na stoku.
Wyciąg działa od początku grudnia do ostatniego śniegu, czyli najczęściej do marca. Całodzienny karnet kosztuje od 44 zł. Więcej informacji: tel. (87) 421 06 15.
Poza tym za sprawą świetnych warunków i malowniczych tras narciarstwo biegowe na Mazurach, a szczególnie w okolicach Giżycka, cieszy się sporą popularnością. Do dyspozycji fanów Justyny Kowalczyk, którzy chcieliby sprawdzić się w jej trudnej dyscyplinie, pozostaje kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego w okolicy:
Upałty 2, tel. 790 809 046 (15 zł/dzień, goście hotelowi gratis)
Rydzewo, ul. Mazurska 98,tel. +48 87 421 12 52, +48 501 676 899
Wydminy, Okrągłe 10, tel. 660 811 811
Wędkowanie i nurkowanie pod lodem
Rajem dla wędkarzy jest Giżycko w zimie tak samo, jak i o każdej porze roku – pokrywa lodowa na okolicznych jeziorach stanowi wręcz dodatkową atrakcję. Kto jeszcze nie widział, jak zmienia perspektywę na Mazury wędkarstwo podlodowe, nie wie, co traci. Lepiej jednak nie robić tego na własną rękę. Organizacją wspólnych wypraw na zamarznięte jezioro Niegocin czy Kisajno organizuje np. wspomniana już wcześniej Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych Kurs Mazury. Nawet w grupie zorganizowanej należy jednak bardzo uważać - grubość pokrywy lodowej może być zdradliwa. Nawet najlepszy ekwipunek nie wystarczy, jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności.
Ci, którzy podwodnego świata są ciekawi jeszcze bardziej, będąc na Mazurach skuszą się może na nurkowanie pod lodem. Zimą wzrasta przejrzystość wody, toteż widoki okazują się niepowtarzalne. Przed taką przygodą warto jednak gruntownie przygotować się na długo przed wyjazdem na urlop na Mazury. Wymagany jest dobry stan zdrowia i świetna kondycja fizyczna (nurkowanie podlodowe to z pewnością nie hobby dla tych, którzy mają problemy z ciśnieniem czy krążeniem). Zainteresowanym polecamy m. in. specjalne kursy prowadzone przez Mazurskie Centrum Nurkowe (ceny takich szkoleń zaczynają się od 390 zł).
Może atrakcje, jakie oferuje Giżycko zimą, zaszczepią w Was nowe pasje?