Trasa numer 1 – Po Giżycku
- Nasz spacer rozpoczynamy pod Kościołem Ewangelickim na Placu Grunwaldzkim. Stamtąd udajemy się na ulicę Wyzwolenia, w stronę Portu Żeglugi Mazurskiej nad jeziorem Niegocin.
- Okolica jest bardzo urokliwa, możemy napawać się przestrzenią, plażą, wodą i widokiem na molo (na które oczywiście również warto wejść, by móc pooddychać mazurskim powietrzem).
- W przypadku obu wersji spaceru – z wejściem na molo, czy też z jego pominięciem – dalej udajemy się w stronę ulicy Nadbrzeżnej i Kanału Łuczańskiego. U jego ujścia do wód jeziora, znajduje się Tawerna Siwa Czapla, której budynek pamięta czasy
XIX wieku.
fot. Pixabay.com
- Tuż obok mamy punkt widokowy w porcie Dabla – kolejny idealny przystanek dla wszystkich miłośników widoków nad wodą.
- W dalszej części spaceru kierujemy się na północ, w stronę mostu obrotowego, mijając po drodze pozostałości po zamku krzyżackim.
- Po zwiedzeniu obiektu, skręcamy w ulicę Olsztyńską i zmierzamy aż do skrzyżowania z Aleją 1-go Maja. Tam odbijamy w lewo, przechodzimy obok Hotelu Wodnik i gmachu poczty, by znaleźć się na Placu Piłsudskiego, skąd mamy dobry widok na Ratusz.
fot. Pixabay.com
- Dalej warto udać się na ulicę Kościuszki – znajduje się tam kościół św. Brunona, który jest najstarszym kościołem katolickim w Giżycku.
- Na prostopadłej ulicy Pionierskiej znajdziemy kamienice z XIX i XX wieku, które są dziś cennym zabytkiem.
- Nasz spacer kończymy po przejściu ulicy Kętrzyńskiego, a następnie Warszawskiej – tuż pod Jazz Club Galeria.
fot. Pixabay.com
Trasa numer 2 – Las Miejski – Giżycko
Zmierzamy w stronę Lasu Miejskiego. By dostać się tam najszybciej z Placu Grunwaldzkiego, należy przejść Aleją 1 Maja, a następnie Aleją Lipową.
W samym lesie musimy zwracać szczególną uwagę na oznaczenia przyrodniczych szlaków edukacyjnych „Las Miejski”. Ścieżka doprowadzi nas na piękną, przestronną polanę, na której można chwilę odpocząć, korzystając z rozmaitych udogodnień – placu zabaw, altan i ławek pod wiatami, paleniska i boiska sportowego.
fot. Pixabay.com
W ramach ścieżki edukacyjnej, w Lesie Miejskim funkcjonują dwie trasy, zróżnicowane pod względem terenowym i o innych długościach. Pierwsza z nich ma 2 kilometry i stanowi najlepszą opcję dla młodszych uczestników spaceru.
Druga liczy 3 kilometry i wybierają ją dorośli. Każda z tras jest poprowadzona wśród pięknych zakamarków lasu i w otoczeniu zbiorników wodnych – bez znaczenia którą wybierzemy, z pewnością zakończymy nasz spacer zadowoleni.
fot. Pixabay.com
Trasa numer 3 – Wzdłuż brzegu Niegocina
- Z Placu Grunwaldzkiego udajemy się w stronę ulicy Olsztyńskiej, która doprowadzi nas do zabytkowego mostu obrotowego nad Kanałem Łuczańskim.
- Rzeczonym mostem przeprawiamy się na drugi brzeg, by następnie skręcić w ulicę Moniuszki. Spacerując dalej w tym kierunku, miniemy ruiny zamku pokrzyżackiego, który pochodzi z XIV wieku – warto się nad nimi zatrzymać i zapoznać się z zabytkowym obiektem.
- Dalej interesuje nas ulica Św. Brunona – minąwszy park, obieramy kurs w stronę torów kolejowych, po czym ruszamy na Wzgórze Św. Brunona. Znajduje się tam wielki krzyż żeliwny, jako upamiętnienie miejsca śmierci męczennika w roku 1009. To zdecydowanie miejsce sprzyjające kontemplacjom, a jego położenie umożliwia napawanie się widokiem na jezioro.
fot. Pixabay.com
- Zmierzając w stronę Kanału Niegocińskiego, na swojej drodze napotkamy most kolejowy i spichlerz, który pochodzi z XX wieku.
- Wytrwałym proponujemy powrót tą samą trasą. Jeśli zaś zabraknie nam sił po przeprawie – warto skorzystać z przystanku autobusowego na szosie Giżycko-Olsztyn i wrócić do miasta komunikacją miejską.
Trasa numer 4 – Twierdza Boyen
- Rozpoczynamy nasz spacer na Placu Grunwaldzkim, z którego skręcamy w ulicę Olsztyńską. Kierujemy się w stronę słynnego mostu obrotowego, którym przeprawiamy się na drugą stronę kanału Łuczańskiego.
- Tam udajemy się w stronę ulicy Moniuszki. Tym, co z pewnością przykuje naszą uwagę i zatrzyma nas na chwile, będą ruiny XIV-wiecznego zamku pokrzyżackiego.
fot. Pixabay.com
- Tuż obok niego znajduje się cichy, zielony park, gdzie znajdziemy pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej, wkomponowany w naturalne pomniki przyrody. To miejsce może być dobrym punktem na odpoczynek i chwilę refleksji.
- W dalszej części spaceru czeka nas sporo wysiłku – minąwszy jednostkę wojskową, musimy wspiąć się w górę ulicą Turystyczną, aż staniemy u bram Twierdzy Boyen.
fot. Leszek Kozłowski, flickr
Jeśli potrzebujemy przewodnika, musimy udać się do Bramy Giżyckiej. Zwiedzenie całego kompleksu twierdzy zajmie z pewnością znaczną część dnia, jednak zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości i zwiedzić masywne mury.
- Proponujemy, by zdecydować się na powrót na Plac Grunwaldzki tą samą trasą, którą przyszliśmy.
Trasa numer 5 – Wzdłuż Kanału Łuczańskiego
- Spacer zaczynamy na ulicy Nadbrzeżnej, przy Jeziorze Niegocin. Ruszamy na północ brzegiem Kanału Łuczańskiego, który w tym miejscu uchodzi do jeziora, mijając ruiny zamku pokrzyżackiego, który został wybudowany w XIV wieku.
- Kolejnym punktem na naszej trasie będzie zabytkowy most obrotowy, jednak nie musimy przeprawiać się nim na drugą stronę. Wędrując cały czas prosto, zobaczymy stocznię remontową Żeglugi Mazurskiej i kolorowe ogródki działkowe.
fot. Pixabay.com
- Z brzegiem Kanału Łuczańskiego rozstajemy się dopiero pod mostem szosy obwodowej – wówczas obieramy kurs w stronę drugiego mostu, jaki już widać na horyzoncie i przy którym wspinamy się na górę.
- Następnie skręcamy w lewo, w Aleję Wojska Polskiego, która doprowadzi nas do ronda. Tam, wybierając ulicę Moniuszki, znajdziemy się na mecie naszej wycieczki, powracając do centrum Giżycka.
fot. Pixabay.com